Рөстәм Миңнеханов Татарстан Республикасы Иминлек Советы утырышын уздырды

2020 елның 7 октябре, чәршәмбе

Бүген Татарстан Республикасы Президенты Рөстәм Миңнеханов ТР Иминлек Советы утырышын уздырды. Утырышта ТР Дәүләт Киңәшчесе Минтимер Шәймиев, ТР Дәүләт Советы Рәисе Фәрит Мөхәммәтшин, ТР Премьер-министры Алексей Песошин, Куркынычсызлык Советы әгъзалары, шулай ук республиканың муниципаль берәмлекләре башлыклары катнашты. Видеоконференция режимында утырыш эшендә РФ Генераль прокуроры урынбасары Сергей Зайцев катнашты.

Утырышта Татарстан Республикасы финанслар министрының беренче урынбасары - Татарстан Республикасы Финанслар министрлыгының Казначылык департаменты директоры Марат Фәйзрахманов катнашты.

Көн тәртибенә оешкан җинаятьчелеккә каршы көрәш һәм аны балигъ булмаганнар арасында профилактикалау буенча өстәмә чаралар турында мәсьәлә чыгарылды. Рөстәм Миңнеханов билгеләп үткәнчә, оешкан җинаятьчелеккә каршы көрәш - республика хокук саклау органнары һәм башкарма хакимият органнары алдында торган иң мөһим бурычларның берсе.

Көчләп башкарылган характердагы гамәлләр ешрак балигъ булмаганнар тарафыннан кылына, авыр һәм аеруча авыр җинаятьләр санының артуы күзәтелә. Татарстан Президенты Яшел Үзәндә 28 сентябрьдә кылынган резонанслы җинаятькә игътибар итте - яшүсмерләрнең таксистны үтерүе. Шикләнелүчеләр тоткарланган, аларның икесе хисапта торган. «компетентлы органнар алар белән профилактик эш алып барылганын ачыкларлар дип уйлыйм», - дип ассызыклады Рөстәм Миңнеханов.

Татарстан Президенты сүзләренчә, балигъ булмаганнар тарафыннан хокук бозу очракларының берсе - яшүсмерләр һәм яшьләр арасында криминаль субкультуралар тарату. Интернет челтәрендәге җинаятьчел яшәү рәвеше сайтларда, форумнарда һәм социаль челтәрләрдәактив рәвештә популярлаша. Кайбер аеруча зур һәм актив оешкан җинаятьчел оешулар ягыннан яшьләр канаты булдыруның омтылышлары, үз сафларына урта мәктәпләрнең, һөнәри белем бирү учреждениеләренең өлкән сыйныф укучыларын җәлеп итү күзәтелә.

"Бүген безгә криминаль субкультураларның йогынтысын киметү буенча чаралар күрергә кирәк. Безнең бурыч - балигъ булмаганнарның җинаятьчелек дәрәҗәсен киметү, аларның башка яшүсмерләргә тискәре йогынтысын булдырмау. Балигъ булмаганнарның җинаятьчелеге аны кисәтү буенча катгый һәм максатчан чаралар күрүне таләп итә. Без хокук саклау органнарының тырышлыгы гына җитмәвен аңлыйбыз. Республика дәрәҗәсендә дә, муниципаль дәрәҗәдә дә хакимиятнең барлык органнарының да уртак эше кирәк», - диде Татарстан Президенты.