Дәүләт төзелеше һәм җирле үзидарә комитеты утырышы булды

2021 елның 14 октябре, пәнҗешәмбе

Бүген ТР Дәүләт Советының Дәүләт корылышы һәм җирле үзидарә комитеты утырышы узды, анда республика бюджеты һәм ТР Сайлау кодексына үзгәрешләр кертү турындагы закон проектлары каралды. Комитет утырышын Дәүләт Советы Рәисе урынбасары Марат Әхмәтов үткәрде, анда комитет рәисе Альберт Хәбибуллин катнашты.

Комитет утырышында бюджет проектын карау профильле министрлыклар вәкилләре докладлары турында фикер алышудан башланды. Татарстан Республикасы икътисад министрының беренче урынбасары Олег Пелевин Татарстан Республикасы социаль-икътисадый үсеш фаразының төп күрсәткечләре турында мәгълүмат бирде. Аның сүзләренә караганда, 2022 елда ТРның тулай төбәк продуктының үсеш темпы 103,6% тәшкил итәчәк. Тулаем төбәк продуктының номиналь күләме 3 трлн. 102,9 млрд. сум. 2022 елда сәнәгать җитештерүе индексы 103,4% дәрәҗәсендә фаразлана. 2022 елда сәнәгать җитештерүе күләме 3 трлн. 564,2 млрд. сум, авыл хуҗалыгы продукциясен җитештерү - 257,4 млрд. сум. Республикада хезмәткәрләрнең хезмәт хакы фонды 685,9 млрд. сум тәшкил итәчәк. 2022 елда яшәү минимумының күләме 10 204 сум күләмендә планлаштырыла. 2022 елда теркәлгән эшсезләр саны 12 мең кешедән артмас дип фаразлана.

2022 елга республика бюджеты проектын Татарстан Республикасы финанслар министрының беренче урынбасары Марат Фәйзрахманов тәкъдим итте, ул Дәүләт төзелеше һәм җирле үзидарә комитеты карамагындагы мәкаләләргә җентекле анализ ясады. Татарстан Республикасында 956 җирле бюджет: 2 шәһәр округы, 43 муниципаль район һәм 911 җирлек. 2022 елга җирле бюджетларның гомуми күләме 107 млрд. сум күләмендә планлаштырыла. Муниципаль берәмлекләр бюджетларына гомуми характердагы финанс ярдәме 34 млрд. 200 млн. сум күләмендә каралган.