Силуанов: регионнарның социаль йөкләмәләре финансланачак

2020 елның 1 декабре, сишәмбе

Финанс министры Антон Силуанов һәм Министрның беренче урынбасары Леонид Горнин сишәмбе, 1 декабрьдә Россия субъектлары губернаторлары һәм вәкилләре белән Финанс елын төгәлләү һәм төбәкләр бюджетларының баланслылыгын тәэмин итү турында фикер алышты.

Төбәкләрнең йөкләмәләре үтәлешенә контрольне Президент Владимир Путин йөкләде.

“Финанс министрлыгы төбәкләр белән актив хезмәттәшлек итә, - дип ассызыклады Антон Силуанов. - Агымдагы социаль йөкләмәләр, аерым алганда - сәламәтлек саклау системасы һәм тормыш өчен мөһим башка өлкәләр эшенә бәйле чыгымнар тулысынча финансланырга тиеш». Төбәк һәм җирле бюджетларны тотрыклы планлаштыру һәм үтәү өчен бюджет кредитлары бирү шартлары камилләштерелде. Аерым алганда, бюджет калдыкларын тулыландыруга кредитлар вакыты 180 көннән 240 көнгә кадәр арттырылган (аны 15 декабрьдән дә соңга калмыйча кире кайтару шарты белән). "Мондый механизм төбәкләргә, шул ук вакытта кыйммәтле ресурсларны коммерция банкларында җәлеп итмичә, кытлыкны капларга мөмкинлек бирә", - дип аңлатты министр.

"Төбәк өчен көнүзәк мәсьәлә - Финанс министрлыгы өчен өстенлек, - дип билгеләде Леонид Горнин. - Бигрәк тә быел, төбәкләр керемнәрне киметүгә һәм коронавируска каршы көрәшкә юнәлтелгән беренче чираттагы чараларны финанслауга мохтаҗ булганда".

23 ноябрьгә төбәкләрнең чыгымнары 12,5 трлн сумга, 2019 ел белән чагыштырганда 16% ка арткан. Төбәкләргә чыгымнарны, нигездә, федераль бюджеттан бирелгән үз вакытында финанс ярдәме нигезендә кыскартырга туры килмәде. Бу максатларга быел 300 млрд сум акча тотылды, аларның күбесе субъектларга җиткерелде инде.

Бу атнада Хөкүмәттә тагын 10 млрд сум бүлү мәсьәләсе каралачак.

Региональ бюджетларның икенче яртыеллыкта агымдагы үтәлеше беренче яртыеллыкка карата керемнәр кимү темпларының тотрыклануы турында сөйли. 23 ноябрьгә төбәкләрнең керемнәре 2019 елның шул ук чоры белән чагыштырганда 6%ка арткан, салым һәм салым булмаган керемнәрне киметү бары тик 4% кына тәшкил иткән (1 июльгә кимү 7%, 1 июньгә - 9%).