Эчке валюта базарында чит ил валютасын сатып алу/сату буенча операцияләр уздыру һәм нефть-газ керемнәре

2021 елның 13 гыйнвары, чәршәмбе

Федераль бюджетның нефть-газ керемнәренең төп дәрәҗәдән нефтькә булган бәяләрне арттыру белән бәйле рәвештә фаразлана торган өстәмә күләме 2021 елның гыйнварында 73,5 млрд сум күләмендә фаразлана.

Нефть-газ керемнәренең көтелә торган айлык күләменнән суммар читкә тайпылуы һәм нефть-газ керемнәренең база айлык күләмен 2020 елның декабре нәтиҗәләре буенча 32,7 млрд. сум тәшкил итте.

Шул рәвешле, чит ил валютасын сатып алуга җибәрелә торган акчаларның җыелма күләме 106,3 млрд сум тәшкил итә. Операцияләр 2021 елның 15 гыйнварыннан 2021 елның 4 февраленә кадәр үткәреләчәк, димәк, чит ил валютасын сатып алуның көндәлек күләме 7,1 млрд сум эквивалентта тәшкил итәчәк.