Хөкүмәт үз мәшгульләр өчен ташламалы кредитларны рәсмиләштерү тәртибен гадиләштерде

2021 елның 7 апреле, чәршәмбе

2021 ел ахырына кадәр үз-үзен эш белән тәэмин итүче гражданнар дәүләт хезмәтләренең бердәм порталы ярдәмендә ташламалы кредит алуга заявка бирү мөмкинлеге барлыкка киләчәк. Бу хакта күрсәтмәне Хөкүмәт Рәисе Михаил Мишустин имзалады.

Сүз һөнәри керемгә салым түли торган гражданнар турында бара. Аларга өч елга кадәр (тәэмин ителешсез) яисә 1 млн сумнан биш елга кадәр вакытка 5 млн сумга кадәр кредит алырга мөмкин (тәэмин ителеш булмаса). Ставка 7,5% тәшкил итә.

«МСП банк» АҖ шундый кредитлар бирә. Күрсәтмә бердәм портал аша алырга мөмкин булган дәүләт хезмәтләре исемлегенә башка үзгәрешләр дә кертә. Алар арасында - кече бизнес вәкилләре өчен ташламалы лизинг финанславын алу өчен мөрәҗәгать тә бар. 2017 елдан шәхси эшмәкәрләр һәм зур булмаган коммерцияле оешмалар отышлы шартларда җиһазларны арендага алырга мөмкин. Илебез техникасын алучылар өчен ставка елына 6% тәшкил итә, импортныкы - 8%. Лизинг вакыты - җиде елга кадәр. Мондый ташламалар компанияләргә җитештерүне артык чыгымнарсыз киңәйтергә яки яңартырга мөмкинлек бирә.

Шулай ук дәүләт хезмәтләре порталында гражданнар финанс транзакцияләрен регистратор выпискасын ала алачак. Әлеге документ теге яки бу банкта кертемнәр булуын раслый һәм финанс оешмасы банкротлыгы очрагында иминият түләүләре алу өчен кирәк.

Яңартылган исемлеккә кертелгән башка хезмәтләр арасында - ломбардлар дәүләт реестрыннан, инвестиция платформалары операторлары реестрыннан, микрофинанс оешмаларының дәүләт реестрыннан белешмәләр бирү. Михаил Мишустин сүзләренчә, бу үзгәрешләр дәүләт хезмәтләрен алуны сизелерлек гадиләштерәчәк һәм тизләтәчәк.