«Татнефть» ГАҖ Директорлар советының чираттагы утырышы узды

2021 елның 28 апреле, чәршәмбе

Бүген Татарстан Республикасы Президенты Рөстәм Миңнеханов рәислегендә "Татнефть" ААҖ Директорлар советының чираттагы утырышы узды.

Директорлар советына «Татнефть» ГАҖнең 2021 елның беренче кварталында бюджет үтәлеше нәтиҗәләре турында мәгълүмат тәкъдим ителде. Утырышта 2021 елның маена бюджет расланды. Шулай ук Директорлар советы 2020 елга дебитор һәм кредитор бурычларының торышы турында мәгълүматны тыңлады.

Утырышта катнашучылар «Татнефть» төркеменең 2020 елгы финанс-хуҗалык эшчәнлеге нәтиҗәләре белән таныштылар. Узган ел дәвамында ОПЕК+ килешүе кысаларында нефть чыгаруны чикләү, нефть һәм нефть продуктларына дөньякүләм бәяләрнең кимүе, коронавирус буенча карантин чаралар нәтиҗәсендә ихтыяҗ кимүгә бәйле. Шул ук вакытта «Татнефть» төркеме нефть продуктларын чыгаруны 12%тан арттырган; ваклап сату-сату челтәре аша нефть продуктларын сату күләме 22% ка арткан; шин продукциясен чыгару 5%ка арткан; җылылык энергиясен җибәрү 15%тан артыграк. «ТАНЕКО» комплексында объектлар төзү төркемнең төп инвестицион проекты булып кала бирә. 2020 ел дәвамында финанс тотрыклылыгын саклап калу өчен «Татнефть» менеджменты тарафыннан идарә итүнең перспектив инструментларын куллануга һәм потенциалны ачуга юнәлдерелгән чаралар комплексы кабул ителгән.

Шулай ук утырыш кысаларында Директорлар советына «Татнефть» төркеменең 2020 елда МСФО буенча берләштерелгән финанс хисаплылыгы нигезендә финанс-икътисадый күрсәткечләренә анализ тәкъдим ителде, ул «ПрайсвотерхаусКуперс Аудит» ягыннан аудитор тикшерүе узган. МСФО буенча берләштерелгән финанс хисабы компания тарафыннан 31 мартта басылып чыккан иде.

Директорлар советы 2020 ел нәтиҗәләре буенча дивидендлар турындагы мәсьәләне карады һәм «Татнефть» ГАҖ дивидендлар сәясәте нигезендә акционерларның еллык гомуми җыелышына дивидендлар түләүне, элек түләнгән арадаш дивидендларны исәпкә алып, 2020 елның алты ае нәтиҗәләре буенча расларга тәкъдим итте: өстенлекле акцияләр буенча - акциянең номиналь бәясеннән 2224% күләмендә; гадәти акцияләр буенча - акциянең номиналь бәясеннән 2224% күләмендә; ягъни һәр өстенлекле һәм гадәти акциягә 22,24 сум күләмендә (6 ай өчен түләнгән дивидендны исәпкә алып). 2020 елга кадәрге чорга Татарстан Республикасы социаль-икътисадый үсеше стратегиясенең төп юнәлешләре турында Татарстан Республикасы икътисад министры урынбасары Наталья Таркаева сөйләде. Дивидендларның тәкъдим ителгән күләме компаниянең дивиденд сәясәте белән каралган минималь максатчан дәрәҗәсенә туры килә. 2020 ел нәтиҗәләре буенча дивидендлар алу хокукына ия булган затларны билгеләү датасы итеп акционерларның еллык гомуми җыелышына 2021 елның 9 июлен билгеләргә тәкъдим ителде.

Коронавирус йогышының таралуын тәэмин итү чараларын үтәү һәм федераль законнар нигезендә «Татнефть» ГАҖ акционерларының еллык гомуми җыелышын читтән торып тавыш бирү рәвешендә 2021 елның 25 июнендә үткәрергә тәкъдим ителде. Акционерларның еллык гомуми җыелышын үткәрү турындагы мәгълүмат мөһим факт рәвешендә басылып чыкты.

Шулай ук директорлар Советы башка мәсьәләләрне дә карады.

Фаразлар һәм җаваплылыктан азат итү турындагы гаризалар: әлеге пресс-релизда булачак вакыйгалар һәм көтүләр турында билгеле бер гаризалар бар. Теләсә кайсы гариза әлеге пресс-релизда, ул тарихи факт булып тормый, гариза турында фараз һәм үз эченә танылган һәм билгесез куркынычлар, билгесезлек һәм башка факторлар ала торган үзгәртергә реаль нәтиҗәләр, казанышлар һәм казанышлар, бәян ителгән мондый фаразларда. «Татнефть» ГАҖ реаль нәтиҗәләрне, фаразларга яки әлеге белдерүләргә йогынты ясаучы факторларга үзгәрешләр кертү өчен мондый фаразларны яңартуны үз өстенә алмый. Әлеге пресс-релизда сылтамалар бирелгән суммалар һәм процентлар түгәрәкләнеп һәм, шуңа бәйле рәвештә, алар җәмгыятьнең хисап документларындагы факттагы күрсәткечләрдән һәм нәтиҗәләрдән аерылырга мөмкин. «Татнефть» ГАҖ әлеге пресс-релизда һәм тиешле хисап документларында күрсәтелгән аерманы тәшкил итә ала торган теләсә нинди суммага төзәтмәләр кертергә яисә капларга йөкләмәләрне үз өстенә алмый, һәм барлык түләүләр дә «Татнефть» ГАҖ тарафыннан бары тик мондый карарларда күрсәтелгән күләмдә һәм тәртиптә җәмгыять идарәсе компетентлы органнары карарлары нигезендә генә гамәлгә ашырыла.