август, 2016 ел
дүшәмбе

2016 елның 15 августында Татарстан Республикасы финанслар министры Радик Гайзатуллин ТАИФ компанияләр төркеменең эре җитештерүчеләр төркемнәре, машина төзелеше тармагының эре оешмалары ("Казан вертолет заводы", "Камаз" акционер җәмгыятьләре), шулай ук Татарстан Республикасында алкоголь продукциялрнең эре җитештерүчеләре вәкилләре белән очрашты. Әлеге киңәшмәләрдә Татарстан Республикасы буенча Россия Федерациясендә федераль салым хезмәте идарәсе, Татарстан Республикасы сәнәгать һәм сәүдә министрлыгы һәм Татарстан Республикасы икътисад министрлыгы белгечләре катнашты.

2016 елның беренче яртыеллыгында оешмаларның эшчәнлеге нәтиҗәләре, 2016 елда  финанс-хуҗалык эшчәнлегенең көтелүче күрсәткечләре һәм ел буенча түләнүче кертемнәр, шулай ук 2017-2019 елларга фаразлар тикшерелде.

Россиядә тулай төбәк продукты физик берәмлектә 2016 елның икенче кварталында 2015 елның шушы ук вакыты белән чагыштырганда 0,6% кимеде. Әлеге якынча алдан бәяләү Росстат мәгълүматларында кителергән.

Шулай итеп, ведомство Россия Федерациясенең икътисади үсеш министрлыгы бәясен раслады, аның буенча россия Федерациясендә тулый төбәк продукты икенче кварталда 0,6% кими, ә беренче яртыеллыкта 0,9%ка.

Моңа кадәр Россия Федерациясенең икътисади үсеш министры Алексей Улюкаев Россиядә Тулай төбәк продуктының динамикасы якын арада уңай яссылыкка чыгачак дигән иде. Министр сүзләре буенча, икътисадның реаль секторында хәлләр уңай якка үзгәрә, сәнәгать җитештерү динамикасы уңай яссылыкка чыккан инде.

Татарстан Республикасында Дәүләт төзелеш күзәтчелеге инспекциясе һәм Дәүләт хезмәт инспекциясе тарафыннан 2016 ел башланганнан бирле 679 тикшерү уздырылган. Хезмәтне саклау кагыйдәләрен һәм нормаларын бозган өчен 11 млн. 417 мең сумлык 360 карар чыгарылган. Бүген бу хакта Татарстан Республикасы Хөкүмәте Йортында узган республика киңәшмәсендә Татарстан Республикасы төзелеш, архитектура һәм ТКХ министры урынбасары Алексей Фролов хәбәр итте.

Киңәшмә барлык мунициципаль районнар белән видеоконференцэлемтә режимында узды. Анда Татарстан Республикасы Президенты Рөстәм Миңнеханов, Татарстан Республикасы Премьер-министры Илдар Халиков та катнашты.

Татарстан Республикасы Дәүләт торак төзелеше инспекциясе мәгълүматларына караганда, 2016 елда 41 муниципаль берәмлектәге күп фатирлы йортларга капремонт объектларында 2 мең 560 инспекцион тикшерү уздырылган, 8 муниципаль берәмлектә техник иминлек бозуның 34 факты ачылган.