«Татнефть» ГАҖ Директорлар советының чираттагы утырышы узды

2020 елның 24 сентябре, пәнҗешәмбе

Бүген Татарстан Республикасы Президенты Р.Н. Миңнеханов рәислегендә Татарстан Республикасы Хөкүмәте Йортында В. Д. Шашин исемендәге «Татнефть» ГАҖ Директорлар советы утырышы узды.

Утырышта 2020 елның сигез ае эчендә компания бюджеты үтәлеше нәтиҗәләре каралды, октябрь аена һәм агымдагы елның дүртенче кварталына бюджеты расланды.

Утырышта катнашучылар «Татнефть»ГАҖ нефть химиясе комплексы проектын гамәлгә ашыруның барышы белән таныштылар. Директорлар советы нефть-газ химиясе комплексын алга таба үстерү буенча актуаль программаларны хуплады. Проектны гамәлгә ашырганда экологик куркынычсызлыкка аерым игътибар бирелә: иң яхшы технологияләрне кулланудан тыш, җитештерүнең экологик нәтиҗәлелеген тамырдан яхшыртучы проектлар карала.

Утырышта катнашучылар энергетикада яңа технологияләр куллануга һәм җылылык энергиясен сату базарын киңәйтүгә юнәлдерелгән Түбән Кама ҖЭСен модернизацияләү турында мәгълүмат тыңладылар. Хәзерге вакытта өч төп проект гамәлгә ашырыла: «Татнефть» шина комплексын җылылык энергиясе һәм кайнар су белән тәэмин итү өчен технологик труба үткәргечле эстакада төзү; билгеләнгән энергетика казаннарын реконструкцияләү, шулай ук ДПМ-Штрих программасы буенча газ турбинасы җайланмасын төзү. Югарыда санап үтелгән проектлар ТЭЦ җиһазларына йөкләнешне арттырырга һәм эшне оптималь режимда тәэмин итәргә мөмкинлек бирәчәк.

Утырышта БМОның унбишенче максаты компаниясенең коры экосистемаларын яклау һәм яңадан торгызуга һәм аларны рациональ куллануга ярдәм итүгә юнәлдерелгән эшчәнлегенә интеграция мәсьәләләре каралды. Әлеге эш кысаларында "Татнефть"тә нефть чыгару объектлары биләгән җир һәм урман кишәрлекләрен киметү һәм экосистемаларның биологик төрлелеген торгызу буенча икътисадый отышлы технологияләр реестры булдырыла. Катлам басымын саклау системасын модернизацияләүгә зур роль бирелә. Шәһәр чистарту корылмаларыннан агып чыккан суларны куллану төче су куллануны киметәчәк. Пластик торбалар куллану коррозия ингибиторларын куллануны бетерәчәк һәм суүткәргечләрнең хезмәт итү вакытын арттырачак.

Максатчан эш нәтиҗәсендә компаниядә иярчен нефть газын файдалы файдалану 96%тан артып китә. Бу күрсәткечне технологик карарларны гамәлгә ашыру хисабына 98%ка кадәр арттыру планлаштырыла, алар арасында нефть чыгару объектларыннан газ җыю системасын капиталь ремонтлау һәм киңәйтү; ПНГ куллану өчен билгеләнгән өстәмә объектлар төзү, шулай ук техник яктан яңадан коралландыру һәм җитештерүне модернизацияләү бар.

«Татнефть» башка компанияләр белән берлектә әйләнә-тирәлеккә тискәре йогынтыны киметергә мөмкинлек бирүче экологик юнәлешле технологияләр кертә.

Директорлар советы компаниянең инвестицион проектларының нәтиҗәлелеген бәяләгәндә проектларның коры экосистемаларны саклауга йогынтысын исәпкә алырга карар кылды.

Утырышта катнашучылар «Татнефть» төркеме бизнесының тышкы мохитен формалаштыручы Тышкы өндәүләр, хәвеф-хәтәрләр һәм мөмкинлекләр турында мәгълүмат тыңладылар. Әлеге тема даими рәвештә компания идарәсендә карала, нәтиҗәләр операцион эшчәнлектә һәм стратегик инициативалар эшләгәндә исәпкә алына. Директорлар советы әгъзаларына өстенлекле трендларны үзгәртү куркынычы турында үз вакытында хәбәр итүне тәэмин итү өчен, компаниянең бизнес-бүлекчәләре белән берлектә, базарларның торышына өзлексез мониторинг ясала.

Администрация һәм «Татнефть» ГАҖ һөнәр берлекләре комитеты карары белән күпьеллык нәтиҗәле хезмәте һәм нефть сәнәгатен үстерүгә зур өлеш керткәне өчен стратегик үсеш буенча генераль директор урынбасары Н.З. Сүбәевкә «Татнефть «ГАҖ Мактаулы нефтьчесе»исеме бирелде.