«Татнефть» ГАҖ Директорлар советының чираттагы утырышы узды

2021 елның 27 гыйнвары, чәршәмбе

Татарстан Республикасы Хөкүмәте Йортында» В.Д. Шашин ис. Татнефть»  ГАҖ Директорлар советы утырышы узды. Чара Татарстан Республикасы Президенты Рөстәм Миңнеханов рәислегендә барды. Утырышта 2020 елга бюджет үтәлеше нәтиҗәләре каралды, 2021 елның февраленә бюджет расланды.

Компаниянең тотрыклы үсеш максатларына ирешүе кысаларында Директорлар советы 7 максат буенча гамәлгә ашырыла торган Тотрыклы үсеш чараларын карады, алар: климат үзгәрүгә каршы көрәш, җаваплы куллану һәм җитештерү бурычлары белән бәйле рәвештә «Һәркем өчен арзанлы, ышанычлы, тотрыклы һәм заманча энергия чыганакларына гомуми керү мөмкинлеген тәэмин итү».

2010 елдан компаниядә энергия нәтиҗәлелеген һәм энергияне сак тоту буенча максатчан программа тормышка ашырыла. Төркем буенча ел саен ягулык-энергетика ресурсларын куллану кимү темплары 1%тан артык яисә 40,7 мең тонна шартлы ягулык тәшкил итә. Директорлар советы энергия нәтиҗәлелеген арттыруның агымдагы темпларын ике тапкыр арттыру, шул исәптән агентны алыштыру хисабына нефть чыгаруның чагыштырма энергия чыгымнарын киметү проектларын хуплады.

Компания стратегиясе энергия генерациясенең яңартыла торган чыганакларының ролен һәм углерод тәшкилияте түбән булган чиста энергетика киләчәге өчен аларның әһәмиятен исәпкә ала. «Татнефть» төркеме энергия җитештерүендә яңартыла торган энергия өлешен сизелерлек арттыру максатларында, җил энергетикасы җайланмалары төзү, кече гидроэнергетиканы үстерү, җылылыкны тирән утильләштерү, беренче чиратта СВН объектлары өчен проектлар хупланды.

«Татнефть» , зур технологик чакыруларны кабул итеп, иң яхшы технологияләр эшләү һәм аларны трансферлау хисабына, компаниянең агачта инновацион мөмкинлекләрен интеграцияләүне киңәйтә. Инновацион проектларны тормышка ашыру циклларының нәтиҗәлелеген идеядән финанс нәтиҗәсе алуга кадәр арттыру планлаштырыла, шул исәптән вакытлы сроклар һәм инвестицион файда да күз алдында тотыла. Компания үз фәнни-тикшеренү һәм белем бирү үзәкләрен ныгытуны мөһим шарт итеп куя. Стратегик мөһим бурычларга шулай ук шәһәр һәм торак пунктлар инфраструктурасында, төркем предприятиеләре эшчәнлеге территорияләрендә инновацион мөмкинлекләрне үстерү дә керә.

Директорлар советы «Татнефть» ГАҖнең Америка депозитар расписаниеләре программасына карата банк-депозитарий турындагы мәсьәләне карады һәм «Сitibank, N. A.» банк-депозитариен билгеләү турында карар кабул итте. Күрсәтелгән билгеләнеш депозитар килешү шартлары нигезендә үз көченә керә. АДР хуҗаларына банк-депозитарийны алыштыру турында хәбәр ителәчәк, һәм булачак алмашуга бәйле рәвештә АДР хуҗаларыннан бернинди гамәлләр дә кирәк булмаячак.

Утырышта шулай ук башка мәсьәләләр дә каралды.