Кече һәм урта эшкуарлык компанияләре II кварталда "зонтик" поручительлекләр хисабына 120 млрд сум җәлеп итәчәк

2024 елның 2 апреле, сишәмбе

Кече һәм урта предприятиеләр 2024 елның икенче кварталында "зонтик" поручительлекләр хисабына ким дигәндә 120 млрд сум ала алачак. Бу хакта Кече һәм урта эшкуарлык корпорациясенең матбугат хезмәте хәбәр итте.

"Партнер-банкларга икенче кварталга барлыгы 60 млрд сум "зонтик" поручительлек бүлеп бирү турында карар кабул ителде. Бу, шул исәптән, 3 млн сумга кадәр кредитларга 10 млрд сум. "Зонтик" поручительлекләрнең кредит суммасының яртысын каплавын исәпкә алып, күрсәтелгән лимитлар банкларга кече һәм урта эшкуарлык вәкилләренә 120 млрд сумнан да ким булмаган кредит акчаларын бирергә мөмкинлек бирәчәк. Шулардан 20 млрд сум – кече һәм урта эшкуарлыкта ихтыяҗ тудырган 3 млн сумга кадәр кредитлар "микрочеклар", - дип билгеләп үтте Кече һәм урта эшкуарлык корпорациясе генераль директоры Александр Исаевич.

"Зонтик" поручительлекләр хисабына чараларны 2024 ел ахырына кадәр лимит алган төбәк банкларында алырга мөмкин.

"Зонтик" механизмын кече һәм урта бизнесны инвестиция максатларына кредитлар белән тәэмин иткәндә, әйләнештәге чараларны тулыландыруга, предприятиене үстерү яки кредитны рефинанслау өчен кулланырга мөмкин. "Зонтик" поручительлекләр механизмы РФ Президенты йөкләмәсе буенча 2021 елда эшләтеп җибәрелде һәм РФнең беренче вице-премьеры Андрей Белоусов җитәкләгән "Кече һәм урта эшкуарлык" илкүләм проекты кысаларында гамәлгә ашырыла.