Инициатив бюджетлау проектларының IV Бөтенроссия конкурсы тәмамланды

2020 елның 14 сентябре, дүшәмбе

Инициатив бюджет проектлары буенча IV Бөтенроссия конкурсына йомгак ясалды, ул Россия Финанс министрлыгы ярдәмендә узды. Конкурста катнашу өчен Россиянең 35 төбәгеннән 581 проект керде. Муниципаль берәмлекләр халкы өчен өстенлекле әһәмияткә ия проектларны тәкъдим иткән инициатив төркемнәр составына 7 меңгә якын граждан кергән.

Россия Федерациясе Финанс министры урынбасары Алексей Лавров конкурс нәтиҗәләрен шәрехләде: «Инициатив бюджетлау - ул халыкның фикерен исәпкә алып җирле бюджет акчаларының бер өлешен бүлү процессы. Халык үз фикерен проект идеяләре яки документаль рәвештә рәсмиләштерелгән инициативалар рәвешендә белдерә, алар җирле администрациягә гражданнарның инициатив төркемнәре тарафыннан кертелә. Шунысын да билгеләп үтәргә кирәк, инициативалы бюджетлау Россия Финанс министрлыгы проектының соңгы елларда иң актив үсә торган «Гражданнар бюджеты» булып тора, аны гамәлгә ашыру «Дәүләт финанслары белән идарә итү һәм финанс базарларын җайга салу» Россия Федерациясе дәүләт программасы составында гамәлгә ашырыла. Проектларны гамәлгә ашыруда төп алымнар - аларны конкурс нигезендә сайлап алу һәм җәмәгать контроле - бюджет чыгымнарының нәтиҗәлелеген күтәрүгә ярдәм итә. Бүгенге көндә инициативалы бюджетлау үсешендә Россиянең 69 төбәге катнаша.

2019 елда гына да 21,8 мең проект гамәлгә ашырылды, бу якынча 24,1 млрд сум бюджет һәм бюджеттан тыш акчалар тәшкил итә, ә бер проектны гамәлгә ашыруның уртача бәясе якынча 1 млн сум тәшкил итә. 2019 елда инициативалы бюджетлау проектларын гамәлгә ашырудан әлеге төбәкләр халкының гомуми санының 34,3%ы ярлы булган. Мондый киң һәм елдан-ел үсә барган Россия гражданнарының конкурста катнашуы халыкның инициатив бюджет практикалары белән актив кызыксынуын раслый.».

Инициатив бюджетлау проектларын гамәлгә ашыруның төп мисаллары: территорияләрне төзекләндерү, юлларны ремонтлау, балалар һәм спорт мәйданчыкларын төзү, мәдәният йортларын, китапханәләрне ремонтлау яисә төзекләндерү һәм башкалар. (Порталда иң күп мисаллар https://budget4me.ru).

Конкурсны Россия Финанс министрлыгы белән берлектә беренче тапкыр Россия Федерациясе Финанслар министрлыгының Фәнни-тикшеренү финанс институты оештыра. Институтның директоры Владимир Назаров билгеләп үткәнчә, әлеге конкурс Россиянең иң яхшы инициативалы бюджетлау проектлары тәҗрибәсен ачыклау һәм тарату, шулай ук Россия Федерациясе территориясендә инициативалы бюджетлаштыруны үстерүне стимуллаштыру максатларында үткәрелә. Моннан тыш, ул шулай ук конкурс нәтиҗәләре буенча җиңүчеләр (гражданнарның инициатив төркеме) дипломнар белән бүләкләнәчәк, ә җиңүче проектлар гамәлгә ашырылган муниципаль берәмлекләр киләсе елга планлаштырылган инициатив проектларны уртак финанслау максатларында акчалата премияләр алачаклар, дип өстәде.

Конкурста катнашучы барлык проектларны гамәлгә ашыруга 250 млн сумнан артык акча кулланылган. Конкурста катнашуга гаризаларның гомуми саны узган ел күрсәткечләреннән ике тапкырга диярлек арткан, ә порталдагы проектлар өчен тавыш бирүчеләр саны миллионлаган кешегә якынлашкан. Конкурста җиңүчеләр өч номинация буенча билгеләнде: «иҗтимагый катнашу», «иҗтимагый партнерлык» һәм «иң инновацион проект». Конкурс лауреатлары һәм җиңүчеләре арасында - инновацион технологияләр һәм иҗат үзәкләре, аз мобильле гражданнар өчен инклюзив проект һәм йортсыз шәһәр кешеләре өчен инфраструктура, төрләндерелгән китапханә һәм үз тирәсенә җирле бергәлекне берләштергән балалар мәйданчыгы. Лауреатларны бүләкләү тантанасы сентябрьдә Мәскәүдә узачак.