Төбәкләргә бюджет кредитлары бирү кагыйдәләре төгәлләштерелде

2021 елның 5 апреле, дүшәмбе

Төбәкләр 2021 елда яңа кредит алырга теләсәләр, башта 2020 ел калдыкларын тулыландыруга алган өстәмә кредитларны кайтарырга тиеш. Шушы максатларда бирелгән бюджет кредитларын кире кайтканнан соң гына яңа бюджет кредитлары ала алачак.

Түләү өчен кредитлар 7 айга, быелның 1 июленә кадәр ярдәм итү чарасы буларак күрсәтелгән. Әгәр дә моңа кадәр аларны кире кайтарып булмаса, 2021 елның бюджет кредитлары алынган акчаларны төбәкләр 2020 ел ахырында бирелгән кредитларны каплауга юнәлдереләчәк дигән шарт белән биреләчәк.

Мондый үзгәрешләр Хөкүмәтнең расланган карарында беркетелгән. Алар төбәкләрнең кредитка чумуына юл куймауга юнәлдерелгән. Шулай ук вакытлыча, 2021 ел ахырына кадәр дәүләт эчке бурычының чик зурлыгы өлешендә калдыкларны тулыландыруга бюджет кредитлары бирү кагыйдәсе туктатылачак. Бу төбәкләргә гражданнар алдында социаль йөкләмәләрне нәтиҗәле үтәргә, шулай ук аны торгызу чорында икътисадка ярдәм итәргә мөмкинлек бирәчәк. 2020 елда федераль үзәк төбәкләргә моңарчы күрелмәгән ярдәм күрсәтте, ул быел да дәвам итәчәк.

Мәсәлән, федераль бюджетта 2021 елга төбәкләрнең төшеп калган керемнәрен өлешчә компенсацияләүгә 100 млрд сум салынган. Кирәк булса, өстәмә финанс ярдәме турындагы мәсьәлә дә оператив рәвештә каралачак.

Моннан тыш, регионнарның тотрыклы финанс хәлен тәэмин итү чаралары күрелде: барлык максатчан бюджетара трансфертлар диярлек бүленгән, шулай ук барлык субсидияләр һәм башка бюджетара трансфертлар буенча 1,4 трлн сумга килешүләр төзелгән.

Белешмә: Төбәкләр счетларында ирекле калдыклар 2020 елда 27% ка (552 млрд сум) кимегән, әмма шуңа да карамастан, нәтиҗәләр буенча 1,5 трлн сум тәшкил иткән. Ирекле калдыклар исәбенә бюджетлар кытлыгының 40% ы финансланган, ә бюджет кредитлары исәбенә - 31%.

2020 елда вакыты чыккан кредитор бурычы 19% ка, 21 млрд сумга кадәр кимегән.