Төбәкләргә финанс ярдәменең өченче траншын бүлеп бирү алымнары 100 млрд сум күләмендә камилләштереләчәк

2020 елның 22 июле, чәршәмбе

Төбәк бюджетларының керемнәре кимүен каплау һәм аларның тотрыклылыгын тәэмин итү өчен аларга финанс ярдәме күрсәтелә. Әлеге максатларга РФ Хөкүмәте тарафыннан 300 млрд сум каралган.

Финанс ярдәменең беренче өлеше инде бүленгән, ул 100 млрд. сум тәшкил итә һәм РФ 56 субъектына май ахырында бирелгән.

Финанс ярдәменең икенче өлешен бүлүгә керемнәр төбәкләр, шулай ук кызыксынган органнар һәм ведомстволар белән тикшерелде. Тиешле документ РФ Хөкүмәтенә кертелде һәм якындагы утырышта каралачак. Икенче транш  турында карарны кабул иткәннән соң, 100 млрд. сум күләмендә өч көнлек вакытта төбәкләргә җиткереләчәк. Ярдәм, 2019 елның 1 июленә, 2020 елның 1 июленә торышы буенча бюджетларга керемнәрнең чынлыктагы керемнәрен киметүне бәяләүдән чыгып, Россия Федерациясенең 69 субъектына ярдәм күрсәтелер дип көтелә. Бу чара региональ бюджетларның керемнәрендә (юл фондларын формалаштыручы керемнәрдән тыш) һәм дотацияләрдән беренчел чыгымнарның коэффициентына төзәтелгән.

Көз көне төбәкләргә 100 млрд сум күләмендә өченче ярдәм траншы җибәреләчәк. Аны бүлү методикасы өстәмә рәвештә эшләнәчәк, камилләштереләчәк һәм РФ Хөкүмәтенә карауга тәкъдим ителәчәк.

Бу һәр регионның ихтыяҗлары нигезендә финанс ярдәмен гадел һәм үтә күренмәле бүлүне тормышка ашырырга мөмкинлек бирәчәк. "Безнең өчен алар үзләренә кабул ителгән социаль йөкләмәләрне нәтиҗәле башкара алсын өчен нәкъ менә керемнәр кимү булган һәм беренче чираттагы чыгымнарның зур өлеше булган төбәкләргә ярдәм итү мөһим", - дип билгеләп үтте Финанс министры Антон Силуанов.