Кече һәм урта эшмәкәрлек вәкилләренә ярдәм сорап кая мөрәҗәгать итәргә?

2021 елның 1 апреле, пәнҗешәмбе

Бу атнада Татарстан Республикасы Президенты Рөстәм Миңнеханов Татарстан Республикасы Президенты каршындагы Эшкуарлар хокукларын яклау буенча вәкаләтле вәкилнең муниципаль районнарда һәм шәһәр округларында җәмәгать вәкилләре белән очрашты.

Кереш сүзендә Рөстәм Миңнеханов искә төшергәнчә, Татарстан Республикасында 2020 елның 9 аенда кече һәм урта бизнес өлеше 25%тан арткан. Татарстанда 155 меңнән артык МСП субъекты теркәлгән. Эшмәкәрлек өлкәсендә 534 мең кеше эшли, үзмәшгульләрне исәпкә алып, 114 мең кешегә күбрәк. Тулаем алганда, республиканың КУЭ ында хезмәткә сәләтле халыкның 33 %ы мәшгуль.

Исегезгә төшерәбез, “Кече һәм урта эшмәкәрлек һәм шәхси эшкуарлыкка ярдәм” милли проекты кысаларында кече һәм урта эшмәкәрлек вәкилләренә төрле яклы ярдәм күрсәтелә.  Мәсәлән, 9 марттан башлап, зыян күргән тармаклардан бизнесны торгызуга һәм бу өлкәләрдә мәшгульлекне алга таба саклап калуга юнәлтелгән 3% лы яңа ташламалы кредитлау программасыннан файдаланырга мөмкин.

Ярдәм программасы шартлары нигезендә, бизнес өчен кредит буенча соңгы ставка 3% тәшкил итәчәк, дәүләт банкларга 6% - төп бурыч суммасының 75% ын дотацияли һәм аның буенча процентлар "ВЭБ.РФ" дәүләт корпорациясе карамагында. Заём 12 айга кадәр вакытка бирелә, шул ук вакытта беренче яртыеллыкта заемщик төп бурычны һәм кредит буенча процентларны түләмәячәк, ә икенче яртыеллыкта моны ай саен тигез өлешләр итеп эшләргә мөмкин булачак.

Программаны гамәлгә ашыруга Россия Федерациясе Резерв фондыннан 7,7 млрд. сум бүлеп бирелгән. РФ Хөкүмәте бәяләвенчә, механизмнан 75 мең предприятие файдалана алачак, анда 1,5 млн кеше эшли.

Шулай ук үзмәшгульлек итүче гражданнар һәм алар булырга ниятләгән затлар өчен махсус укыту модуле, «Мәшгульлек: куллану буенча инструкция» эшләнде.

Белем бирүче модуль тренинг үткәрү тренеры өчен методик кулланманы үз эченә ала; бизнес алып барырга теләүче гражданнар һәм гражданнар өчен укыту-күрсәтмә пособиене (презентацияне).

Белем бирү модуле материаллары Корпорациянең «Корпорациянең укыту программалары буенча тренинглар үткәрү методы» бүлегендә Корпорациянең рәсми сайтында урнаштырылган: https://corpmsp.ru/razvitie-konsultatsionnoy-infrastruktury/dlya-trenerov/ һәм Корпорациянең укыту программалары буенча сертификацияләнгән тренерлары тренинглар үткәрү өчен файдаланырга мөмкин.

Моннан тыш, укыту модуле материаллары, шулай ук үзлегеннән эшләүче гражданнар өчен өйрәтү дәресе МСП Бизнес-навигаторы Порталында мөстәкыйль танышу өчен түбәндәге сылтама буенча урнаштырылган: https://smbn.ru/msp2020.htm

Күрсәтелгән материаллардан файдалану мөмкинлеге түләүсез нигездә бирелә, керү мөмкинлеге алу өчен алдан теркәлү узарга кирәк.

Узган елдан башлап Россиядә «Социаль предприятие» статусына ия кече һәм урта эшкуарлык субъектлары исемлеге формалаша. Реестрга кертү бизнес өчен социаль эшмәкәрләр өчен каралган ярдәм чараларына һәм башка хезмәтләргә керү мөмкинлеген ача.

Статусны тануга гаризаны 2021 елның 1 маена кадәр бирергә кирәк.

Документлар бирергә, консультация узарга һәм өстәмә мәгълүматны Татарстан Республикасы Эшкуарлыкка ярдәм фондының Социаль өлкә инновацияләре үзәгендә  (ЦИСС) 7-903-342-02-39 телефоны буенча яки e-mail: adg1981@mail.ru электрон почта аша алырга мөмкин.